Pomoc do systemów rodziny Mentat

Pomoc do systemu Mentat Standard

Informacje ogólne

Mentat Standard jest systemem klasy CMS o uproszczonej funkcjonalności. Rozwiązanie dedykowane jest dla małych i średnich firm, które chcą w nieskomplikowany przedstawić swoją ofertę, a zarazem mieć możliwość łatwej modyfikacji jej aktualnej zawartości.
Dla firm o większych potrzebach przewidziano systemem Mentat CMS, który łączy zalety rozwiązania gotowego z dedykowanym. Więcej o Mentat CMS.

Mentat Standard składa się z dwóch części:

Mentat Standard pozwala na zarządzanie wielojęzyczną witryną. Ilość języków obsługiwanych przez system jest dowolna, choć ich lista ustalana jest z góry w momencie kreacji witryny.

Domyślnym standardem kodowania znaków dla Mentat Standard jest UTF-8, co oznacza, że możliwe jest wprowadzanie treści w dowolnym języku. Do obsługiwanych języków zaliczają się takie, jak chiński, japoński, czy rosyjski. Wprowadzanie treści w dowolnym języku następuje bez uprzedniej konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian konfiguracyjnych. Tekst wprowadza się bezpośrednio do edytora wizualnego (typu WYSIWYG).

Panel administracyjny pozwala na:

Obsługa panelu administracyjnego

Panel administracyjny zawiera następujące opcje:

Zawartość

Każda witryna internetowa składa się z podstron. W Mentat Standard każda podstrona może być zamiennie nazwana dokumentem. Zawartość każdej strony może być dowolna i jest ustalana przez użytkownika systemu.

Dział zawartość w Mentat Standard pozwala na:

Obsługa zawartości witryny polega na wyobrażeniu sobie, że strona składa się z plików i folderów. Takie skojarzenie pozwala na szybkie zrozumienie sposobu zarządzania zawartością strony.

By przystąpić do edycji strony, należy wybrać język obsługiwanego interfejsu strony. Z poziomu działu zawartość można aktywować lub ukrywać wybrane języki, tak, by jedne pokazywały się na stronie, a inne nie.

W Mentat Standard tworzy się pojedyncze dokumenty i organizuje według potrzeby w katalogi i podkatalogi. Każa podstrona, czy katalog może mieć jednak dodatkową funkcjonalność. Na przykład wybranie opcji galeria pozwala na wyświetlenie zdjęć z wszystkich podstron na jednej stronie w formie galerii. W ten sposób można szybko utworzyć zgrabną ofertę firmy, która składa się z kilku działów. W Mentat Standard można więc wyróżnić pięć podtypów dokumentu, które składają się na całą zawartość strony:

Elementem mogącym sprawiać trudność podczas dodawania nowych dokumentów jest pole "adres do strony - nazwa pliku dokumentu". System Mentat Standard mógłby tworzyć adresy internetowe samodzielnie. Wyglądałyby one mniej więcej tak:
www.mojastrona.pl/content/pl/53/12.html.
Ponieważ głównym celem tworzenia witryn jest ich promocja w wyszukiwarkach, koniecznością staje się generowanie przyjaznych adresów witryn:
www.mojastrona.pl/content/pl/oferta/klocki_hamulcowe.html
Użytkownik chcący dodać nową podstronę musi określić wyłącznie ostatni człon adresu (w powyższym przykładzie klocki_hamulcowe). Adresy stron nie mogą zawierać polskich znaków ani znaku odstępu (spacji). Dlatego należy stworzyć nazwę strony posiłkując się literami od A-Z (dużymi), a-z (małymi) oraz liczbami - 0-9. Można też skorzystać ze znaków _ (podkreślenie), - (pauza). Człon adresu nazwany powyżej oferta to zawartość tego samego pola, lecz określona dla katalogu grupującego podstrony. Adresy stron można zmieniać w dowolnej chwili. Zmiana nazwy dla katalogu oferta spowoduje automatyczną zmianę wszystkich adresów stron należących do danego katalogu.

Kolejność publikacji dokumentów

Panel pozwala na zmianę kolejności wszystkich dokumentów dodanych w panelu zawartość. Domyślnym sposobem sortowania dokumentów jest kolejność ich dodania. Obowiązuje więc zasada: pierwszy dokument dodany, pierwszy na liście. Ten sposób można dodać kolejne działy witryny. Jeżeli zajdzie potrzeba wstawienia kolejnego działu między już istniejące, klikamy na odnośnik zmiana kolejności widoczny zaraz pod drzewem obrazującym strukturę strony. By zmienić kolejność korzystamy z odnośników do góry i w dół. Naraz możliwa jest zmiana pozycji tylko jednego dokumentu. Warto zwrócić uwagę, iż niektóre dokumenty sa jednocześnie katalogami. Poznajemy to po ukośniku na końcu ich nazwy, np. "oferta/". Na taki dokument można kliknąć. Wówczas mamy możliwość zmiany kolejności zawartości danego katalogu. Reguła przenosi się również na podkatalogi, gdzie również jest pełna możliwość zmiany kolejności.

Konfiguracja

Dział konfiguracja, podobnie jak zawartość wymaga wybrania języka konfiguracji. Dla każdego języka przewidziano osobną konfigurację. Wśród zmiennych konfiguracyjnych znajdziemy tytuł witryny, opis i słowa kluczowe. Wszystkie te parametry należy ustalić, by strona była dobrze indeksowana przez wyszukiwarki. Dodatkowo w konfiguracji mogą pojawić się elementy wymagające tłumaczenia, np. frazy "imię i nazwisko".

Ta strona przeznaczona jest dla klientów korzystających z rozwiązań Mentat. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o systemach z rodziny Mentat, zajrzyj do działu Technologie.

Copyright © 2024 by Paweł Grzesiak. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.